Na co zwracać uwagę wybierając biuro rachunkowe

Wybór odpowiedniego biura rachunkowego w Katowicach i innych miastach nie jest wcale taki prosty, jakby się mogło wydawać. Wielu przedsiębiorców, niestety, popełnia ten błąd i decyduje się na najbliżej zlokalizowane, czy kojarzone na przykład z szyldów, które widuje się na mieście. Tymczasem, dobre biuro rachunkowe, to nie to, które się „kojarzy”, a przede wszystkim takie, które swoje obowiązki wykonuje odpowiedzialnie i profesjonalnie. Jak zatem rozpoznać to właściwe?

Jak wybrać biuro rachunkowe – punkt wyjścia

Przede wszystkim należy sprawdzić kompetencje osób, które w tym biurze pracują. Skąd czerpały wykształcenie, jakie jest ich doświadczenie i jak długo pracują w zawodzie. Warto również zapytać o portfolio klientów. Wielu klientów nie zgadza się na firmowanie biura rachunkowego swoją marką czy logo, ale nie zmienia to faktu, że biuro rachunkowe może wykazać się tym, czy obsługiwało już dany rodzaj podmiotu (spółka z o.o., cywilna itp. ) bez podawania jego nazwy. Jeżeli jednak dostęp do portfela klientów jest, to warto go przejrzeć i zobaczyć, kto już im zaufał.

Ważne również jest zweryfikowanie informacji w sieci. Tu uwaga! Niektóre opinie mogą być po prostu opłacone. Trzeba więc do nich podchodzić bardzo ostrożnie i z dystansem. Chodzi tu zarówno o opinie pozytywne jak i negatywne. Niestety, konkurencja nie zawsze gra fair i może sobie pozwolić również na tego rodzaju posunięcia.

Podejście do działania

To kolejny element, na który należy zwrócić uwagę. Jakie wymagania wobec przedsiębiorcy ma biuro rachunkowe. W dzisiejszych czasach, kiedy wiele spraw można załatwić elektronicznie, a przepisy zmieniają się tak, by tę elektroniczną drogę legalizować, biuro rachunkowe, które wymaga nadmiernego zaangażowania ze strony przedsiębiorcy powinno budzić zaniepokojenie.

Jeżeli nie nadążają za postępem technologicznym, być może nie nadążają również za nieustannymi zmianami w przepisach prawnych. Oczywiście, nie wolno generalizować. Jednak stosowanie przestarzałych, czasochłonnych i przez to kosztownych procedur, zamiast nowoczesnych, może być sygnałem ostrzegawczym. Trwa digitalizacja usług księgowych.

Zakres świadczonych przez biuro rachunkowe usług

Dobre biuro rachunkowe to nie tylko prowadzenie ksiąg. Dziś księgowy jest traktowany znacznie bardziej poważnie. To prawa ręka przedsiębiorcy. Osoba, która potrafi doradzić i podpowiedzieć najlepsze rozwiązania. Zasugeruje, jak optymalizować przepływ finansów w firmie, by maksymalizować zyski a minimalizować straty. Pomoże w podjęciu właściwych decyzji z punktu widzenia finansów.

To również reprezentant przedsiębiorcy przez urzędem skarbowym i ZUSem. Powinien pomóc już na etapie rejestrowania firmy, zgłaszania ubezpieczonych i płatnika składek, ale również wesprzeć w zakresie ewentualnej zmiany prawnej działalności, czy też pozyskania i rozliczenia dotacji.

Biuro rachunkowe, które w swojej ofercie ma tak bogaty zakres usług zasługuje na zainteresowanie i można rozważyć podjęcie z nim współpracy. Z pewnością profesjonalne doradztwo będzie tutaj cenną wartością.