Księgowość dla IT

Usługi księgowe dla informatyków – czy naprawdę jest sens wybierać biuro rachunkowe wyspecjalizowane w obsłudze branży IT?

Księgowość dla branży IT – aspekty merytoryczne

Usługi informatyczne świadczy dziś cała gama specjalistów. Z tego powodu popularne i czytelne niegdyś określenie „informatyk” obecnie jest mocno nieprecyzyjne. Specjalista cyberbezpieczeństwa, programista, administrator sieci lub systemów serwerowych, webdeveloper, projektant systemów IT, analityk danych, tester oprogramowania – to najczęściej spotykane wyspecjalizowane zawody w ramach branży IT.

Cała branża może skorzystać ze szczegółowych zapisów i ulg przewidzianych prawem podatkowym. W biurze księgowym SEDNO doskonale orientujemy się w przepisach dotyczących branży IT. Na bieżąco śledzimy zmiany i szkolimy się. To ważne, bo dynamika tych zmian jest znaczna.

Nieprzypadkowo jednak zwracamy uwagę na wewnętrzną różnorodność branży informatycznej. Prowadzenie księgowości dla każdego z wymienionych wyżej zawodów może różnić się drobiazgami, jednak mającymi wpływ na całość rozliczeń podatkowych.

Księgowość dla branży IT – tylko online

Wiemy jak uciążliwa jest konieczność comiesięcznych wizyt w biurze księgowym, przywożenia faktur, ręcznego ich opisywania na odwrocie… Dlatego od początku świadczymy usługi księgowe całkowicie online. Korzystamy ze sprawdzonych rozwiązań chmurowych i komunikacji elektronicznej. Systematycznie wykonujemy backupy danych, zgodnie ze standardami bezpieczeństwa. Dzięki temu przesyłasz do naszego biura wersje elektroniczne faktur lub czytelne skany o dogodnej dla siebie godzinie i masz stały dostęp do swoich ksiąg rachunkowych.

Zakładanie działalności gospodarczej lub spółki branży IT

Twoje dochody w branży IT będą zależeć nie tylko od tego, ile zleceń zdobędziesz i za jaką stawkę. Równie istotna jest forma prowadzonej działalności oraz rodzaj opodatkowania. To niby oczywiste, ale wiele osób, zakładając firmę informatyczną, nie myśli o tym. Przynajmniej do momentu, kiedy przychodzi zapłacić wysoki podatek.

Dlatego warto przeanalizować konkretny rodzaj świadczonych usług, sposób organizacji pracy swojej i potencjalnych współpracowników, rodzaj i wysokość kosztów, przyszłe zakupy i sprzedaż poza granicami Polski i Unii Europejskiej.

Pomoc biura rachunkowego SEDNO przy zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej lub spółki branży IT

 • pomoc przy założeniu i rejestracji działalności,
 • jasne przedstawienie różnych form opodatkowania,
 • wyjaśnienie zasady działania kalkulatorów podatkowych,
 • zgłoszenie do ZUS i określenie przysługujących Ci stawek preferencyjnych,
 • obliczanie składki zdrowotnej,
 • prowadzenie rachunkowości pełnej lub uproszczonej,
 • rozliczenie współpracowników i pracowników,
 • rozliczenie dotacji i grantów,
 • analiza zasadności kosztów,
 • rozliczenie zakupu usług zagranicznych oraz sprzedaży usług dla kontrahentów,
 • rozliczenie różnic kursowych,
 • przygotowywanie rocznych rozliczeń podatkowych [PIT36L, PIT-36, PIT-11, CIT-8, IFR2R, PIT4R itp.],
 • newsletter z informacjami o zmianach w przepisach podatkowych i z praktycznymi przykładami. 
księgowość dla IT

Bezpieczeństwo w sieci – bezpieczeństwo twoich finansów

W biurze rachunkowym SEDNO jesteśmy na bieżąco z przepisami i szybko reagujemy. Piecza księgowa to weryfikacja twoich dokumentów finansowych jeszcze przed faktyczną kontrolą. Zwrócimy ci na przykład uwagę, jeśli jakaś faktura kosztowa może zostać zakwestionowana przez urząd skarbowy. Dobre biuro rachunkowe to twój anioł stróż.

Współpraca ze zdalnym biurem rachunkowym to ogromna wygoda. W większości przypadków klient kontaktuje się z naszymi pracownikami przez Internet (mail, Teams), ewentualnie telefonicznie. Ponieważ dokumentację przesyła online, nie ma potrzeby, by ją drukował. Pracujemy na profesjonalnym systemie księgowości online. Wszystko, co potrzebne, jest od ręki.

W momencie, kiedy trafiasz do nas, staramy się, żebyś czuł się pewnie w tym gąszczu niejasności. Wszystko staje się jasne 😊